Nowy „CEBIT” w Warszawie? – ambitne plany Ptak Warsaw Expo

Choć na tle zachodnich państw polski przemysł targowy nadal pozostaje relatywnie niewielki, to od kilku lat notuje on systematyczne wzrosty. O tym, jakie są perspektywy rozwoju branży, dyskutowano podczas debaty pt. „Potencjał Warszawy jako miasta targowego”, zorganizowanej z inicjatywy Ptak Warsaw Expo. Największe w Polsce, podwarszawskie centrum wystawiennicze ma ambicję tworzyć największe w tej części Europy targi i imprezy wystawiennicze. Niewykluczone, że firma będzie m.in. kontynuatorem legendarnych targów Cebit!

W dyskusji o tych niezwykle ciekawych zagadnieniach udział wzięli: Izabela Stelmańska z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Paweł Rabiej – pierwszy zastępca prezydenta m. st. Warszawy, Dionizy Smoleń – dyrektor w zespole ds. sektora publicznego i infrastruktury PwC Polska, Tomasz Szypuła – prezes Ptak Warsaw Expo, Adrian Kubicki – rzecznik prasowy LOT, Michał Kanownik – prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska, Wojciech Konecki – wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, prezes związku producentów AGD oraz jako moderator – Łukasz Korycki, zastępca redaktora naczelnego „Pulsu Biznesu”. Z debaty wyłania się obraz polskiego rynku targowego jako branży z niezwykłym potencjałem wzrostowym, która jednak wymaga spójnej wizji i współpracy podmiotów prywatnych z organami władzy zarówno samorządowej, jak i administracji centralnej. Tylko taka strategia ma szansę w długim okresie dać efekty, które przyniosą korzyści całej gospodarce.

Ptak Warsaw Expo na europejskim rynku targowym

Choć polski rynek musi znosić dużą konkurencję, zwłaszcza ze strony krajów Europy Zachodniej, nie przeszkadza mu to być w stałej fazie wzrostowej. Obecnie, jak informuje Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego w swoim raporcie „World Map of Exhibition Venues”, Polska dysponuje 473 tys. m2 zadaszonej powierzchni targowej.

Co niezwykle interesujące, aż 30 proc. tej liczby, czyli 143 tys. m2, znajduje się w centrum wystawienniczym Ptak Warsaw Expo. Zewnętrzna powierzchnia wystawowa to 500 000 m2. Czyni to je więc liderem nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Jasne jest więc, że przy tak dużej skali obiektu ambicje Ptak Warsaw Expo sięgają dużo dalej niż jedynie na rynek regionalny. Jednak do osiągnięcia takiego sukcesu niezbędne jest kilka czynników, jak lokalizacja i infrastruktura, wsparcie władz oraz odpowiednia tematyka imprez.

Niezbędna współpraca z władzami

Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że pod względem lokalizacji oraz dostępu do infrastruktury Ptak Warsaw Expo spełnia oczekiwania. Nowoczesne centrum targowe zlokalizowane jest w podwarszawskim Nadarzynie. Zalety tej lokalizacji to przede wszystkim możliwość szybkiego dojazdu najważniejszymi drogami krajowymi S7 i S8 oraz bliskość autostrady A2. Samochodem z centrum Warszawy do obiektu można dostać się w 15 minut, z kolei z międzynarodowego Lotniska Chopina w 10 minut. Jednocześnie lokalizacja na bliskich peryferiach sprawia, że organizowane targi nie są w żaden sposób uciążliwe dla mieszkańców miasta, a goście dzięki dużej powierzchni mają dostęp do aż 15 tys. miejsc parkingowych. Dzięki temu Ptak Warsaw Expo już dziś organizuje ponad 30 międzynarodowych imprez targowych rocznie.

Dla dalszego tak dynamicznego rozwoju niewątpliwe byłaby jednak korzystna szersza współpraca z władzami zarówno centralnymi, jak i samorządowymi. Imprezy targowe przynoszą bowiem zdecydowane korzyści także środowisku regionalnemu, jak i krajowemu. Obecnie turystyka biznesowa, na którą składa się m.in. branża targowa, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi turystyki. Tym samym napędza ona branże: hotelową, restauracyjną, a nawet kulturalną. Wreszcie targi są znakomitą okazją dla przedstawicieli firm do naocznego przekonania się o potencjale gospodarczym miejsca, gdzie są lokalizowane, co może być pomocne w podejmowaniu przyszłych decyzji inwestycyjnych. Szereg korzyści sprawia, że naturalna staje się współpraca władz lokalnych w promocji imprez targowych.

Korzyści z targów dla klientów

Targi to przede wszystkim możliwość promowania i zaprezentowania lokalnego biznesu oraz krajowej gospodarki. Uczestnicy mogą także sprawdzić ofertę konkurencji oraz nawiązać relacje i znajomości z klientami czy dostawcami. Targi, także nawet w dobie zakupów przez Internet i działalności sieci handlowych z dużymi ekspozycjami, stanowią atrakcyjne miejsce dla klientów detalicznych. Przede wszystkim nie wszystkie dostępne w ofercie producentów rozwiązania zobaczymy w sklepach. To właśnie wystawy targowe są często okazją do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych produktów dla wymagających klientów. Mogą one stanowić także źródło zakupowych inspiracji i okazję do zapoznania się z nowinkami, a wreszcie stanowią także po prostu atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu, także z rodziną.

Warto szukać własnej niszy

Bez wątpienia czynnikiem stanowiącym o atrakcyjności targów jest przede wszystkim ich tematyka. W dobie ogromnej konkurencji europejskich ośrodków warto szukać nisz, które mogą stanowić atrakcyjną propozycję dla klientów i wystawców. Na pewno do interesujących nowych produktów Ptak Warsaw Expo zaliczymy planowane na czerwiec targi Warsaw Humanitarian Expo dające szansę na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami polskich i międzynarodowych organizacji zajmujących sie działaniami pomocowymi.

Nowy „Cebit” w Warszawie? Czemu nie!

W dobie nowoczesnej cyfrowej gospodarki wciąż jest także miejsce na imprezy zajmujące się tematyką nowych technologii i branży elektronicznej. Zwłaszcza po tym, gdy Deutsche Messe AG ogłosiło rezygnację z organizacji targów Cebit. Naturalne wydaje się więc, że ktoś tę powstałą lukę powinien zapełnić, być może będzie to właśnie nowy cykl imprez organizowanych przez Ptak Warsaw Expo? Czas pokaże. Bez wątpienia Ptak Warsaw Expo ma znakomitą lokalizację i bogatą infrastrukturę. Atutami są także młody, kreatywny zespół czy pewna świeżość, której na rynku brakuje. Oczywiście, do sukcesu droga jeszcze daleka, ale silne fundamenty bardzo mogą w nim pomóc.

Gabriel Niewiński – InfoMarket